fbpx

LOCAL ELECTRICITY BILL

SUPPORT
MPS COALITION

We need more supportive MPs. If your MP is not on the list below, please ask them to come on board.

Power for People always seeks cross-party support for campaigns. This cross-party group of 116 MPs supported the Local Electricity Bill in the last Parliament*:

Debbie Abrahams, MP for Oldham East and Saddleworth, Labour

Peter Aldous, MP for Waveney, Conservative

David Amess, MP for Southend West, Conservative

Ian Austin, MP for Dudley North, Labour

Hannah Bardell, MP for Livingston, Scottish National Party

Henry Bellingham, MP for North West Norfolk, Conservative

Richard Benyon, MP for Newbury, Conservative

Mhairi Black, MP for Paisley and Renfrewshire South, Scottish National Party

Peter Bottomley, MP for Worthing West, Conservative

Graham Brady, MP for Altrincham and Sale West, Conservative

Tom Brake, MP for Carshalton and Wallington, Liberal Democrat

Alan Brown, MP for Kilmarnock and Loudoun, Scottish National Party

Fiona Bruce, MP for Congleton, Conservative

Ruth Cadbury, MP for Brentford and Isleworth, Labour

Ronnie Campbell, MP for Blyth Valley, Labour

Alistair Carmichael, MP for Orkney and Shetland, Liberal Democrat

William Cash, MP for Stone, Conservative

Maria Caulfield, MP for Lewes, Conservative

Douglas Chapman, MP for Dunfermline and West Fife, Scottish National Party

Simon Clarke, MP for Middlesbrough South and East Cleveland, Conservative

Rosie Cooper, MP for West Lancashire, Labour

Ronnie Cowan, MP for Inverclyde, Scottish National Party

Angela Crawley, MP for Lanark and Hamilton East, Scottish National Party

Edward Davey, MP for Kingston and Surbiton, Liberal Democrat

Geraint Davies, MP for Swansea West, Labour Co-operative

Martyn Day, MP for Linlithgow and East Falkirk, Scottish National Party

Jonathan Djanogly, MP for Huntingdon, Conservative

Martin Docherty-Hughes, MP for West Dunbartonshire, Scottish National Party

Steve Double, MP for St Austell and Newquay, Conservative

Rosie Duffield, MP for Canterbury, Labour

Jonathan Edwards, MP for Carmarthen East and Dinefwr, Plaid Cymru

Charlie Elphicke, MP for Dover, Independent

Nigel Evans, MP for Ribble Valey, Conservative

Tim Farron, MP for Westmorland and Lonsdale, Liberal Democrat

Marion Fellows, MP for Motherwell and Wishaw, Scottish National Party

Frank Field, MP for Birkenhead, Independent

Mark Field, MP for the Cities of London and Westminster, Conservative

Caroline Flint, MP for Don Valley, Labour

George Freeman, MP for Mid Norfolk, Conservative

Patricia Gibson, MP for North Ayrshire and Arran, Scottish National Party

Roger Godsiff, MP for Birmingham Hall Green, Labour

Zac Goldsmith, MP for Richmond Park, Conservative

Bill Grant, MP for Ayr, Carrick and Cumnock, Conservative

Kate Green, MP Stretford and Urmston, Labour

John Grogan, MP for Keighley, Labour

Robert Halfon, MP for Harlow, Conservative

David Hanson, MP for Delyn, Labour

Harriet Harman, MP for Camberwell and Peckham, Labour

Trudie Harrison, MP for Copeland, Conservative

Helen Hayes, MP for Dulwich and West Norwood, Labour

James Heappey, MP for Wells, Conservative

Drew Hendry, MP for Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey, Scottish National Party

Wera Hobhouse, MP for Bath, Liberal Democrat

Kate Hoey, MP for Vauxhall, Labour

Kevin Hollinrake, MP for Thirsk and Malton, Conservative

Adam Holloway, MP for Gravesham, Conservative

Kelvin Hopkins, MP for Luton North, Independent

George Howarth, MP for Knowsley, Labour

Andrea Jenkyns, MP for Morley and Outwood, Conservative

Diana Johnson, MP for Kingston upon Hull North, Labour

Darren Jones, MP for Bristol North West, Labour

Graham Jones, MP for Hyndburn, Labour

Susan Elan Jones, MP for Clwyd South, Labour Co-operative

Stephen Kerr, MP for Stirling, Conservative

Kwasi Kwarteng, MP for Spelthorne, Conservative

Peter Kyle, MP for Hove, Labour

Ben Lake, MP for Ceredigion, Plaid Cymru

Norman Lamb, MP for North Norfolk, Liberal Democrat

Jeremy Lefroy, MP for Stafford, Conservative

Oliver Letwin, MP for West Dorset, Conservative

Stephen Lloyd, MP for Eastbourne, Liberal Democrat

Jonathan Lord, MP for Woking, Conservative

Tim Loughton, MP for East Worthing and Shoreham, Conservative

Caroline Lucas, MP for Brighton Pavilion, Green

Angus MacNeil, MP for Na h-Eileanan An Iar, Scottish National Party

Anne Main, MP for St Albans, Conservative

John Mann, MP for Bassetlaw, Labour

Sandy Martin, MP for Ipswich, Labour

Kerry McCarthy, MP for Bristol East, Labour

John McNally, MP Falkirk, Scottish National Party

Mark Menzies, MP Fylde, Conservative

Andrew Mitchell, MP Sutton Coldfield, Conservative

Layla Moran, MP for Oxford West and Abingdon, Liberal Democrat

Anne Marie Morris, MP for Newton Abbot, Conservative

Grahame Morris, MP for Easington, Labour

Brendan O’Hara, MP for Argyll and Bute, Scottish National Party

Neil Parish, MP for Tiverton and Honiton, Conservative

John Penrose, MP for Weston-super-Mare, Conservative

Rebecca Pow, MP for Taunton Deane, Conservative

Marie Rimmer, MP for St Helens South and Whiston, Labour

Douglas Ross, MP for Moray, Conservative

Lloyd Russell-Moyle, MP for Brighton Kemptown, Labour Co-operative

Antoinette Sandbach, MP for Eddisbury, Conservative

Liz Saville Roberts, MP for Dwyfor Meirionnydd, Plaid Cymru

Andrew Selous, MP for South West Bedfordshire, Conservative

Barry Sheerman, MP for Huddersfield, Labour Co-operative

Tommy Sheppard, MP for Edinburgh East, Scottish National Party

Gavin Shuker, MP for Luton South, Independent Group

Dennis Skinner, MP for Bolsover, Labour

Ruth Smeeth, MP for Stoke-on-Trent North, Labour

Angela Smith, MP for Penistone and Stocksbridge, Independent Group

Henry Smith, MP for Crawley, Conservative

Gareth Snell, MP for Stoke-on-Trent Central, Labour

Alex Sobel, MP for Leeds North West, Labour

Jamie Stone, MP for Caithness, Sutherland and Easter Ross, Liberal Democrat

Gary Streeter, MP for South West Devon, Conservative

Julian Sturdy, MP for York Outer, Conservative

Derek Thomas, MP for St Ives, Conservative

Martin Vickers, MP for Cleethorpes, Conservative

David Warburton, MP for Somerton and Frome, Conservative

Giles Watling, MP for Clacton, Conservative

Catherine West, MP for Hornsey and Wood Green, Labour

Matt Western, MP for Warwick and Leamington, Labour

Philippa Whitford, MP for Central Ayrshire, Scottish National Party

Sarah Wollaston, MP for Totnes, Independent

Daniel Zeichner, MP for Cambridge, Labour

Debbie Abrahams, MP for Oldham East and Saddleworth, Labour

Peter Aldous, MP for Waveney, Conservative

David Amess, MP for Southend West, Conservative

Ian Austin, MP for Dudley North, Labour

Hannah Bardell, MP for Livingston, Scottish National Party

Henry Bellingham, MP for North West Norfolk, Conservative

Richard Benyon, MP for Newbury, Conservative

Mhairi Black, MP for Paisley and Renfrewshire South, Scottish National Party

Peter Bottomley, MP for Worthing West, Conservative

Graham Brady, MP for Altrincham and Sale West, Conservative

Tom Brake, MP for Carshalton and Wallington, Liberal Democrat

Alan Brown, MP for Kilmarnock and Loudoun, Scottish National Party

Fiona Bruce, MP for Congleton, Conservative

Ruth Cadbury, MP for Brentford and Isleworth, Labour

Ronnie Campbell, MP for Blyth Valley, Labour

Alistair Carmichael, MP for Orkney and Shetland, Liberal Democrat

William Cash, MP for Stone, Conservative

Maria Caulfield, MP for Lewes, Conservative

Douglas Chapman, MP for Dunfermline and West Fife, Scottish National Party

Simon Clarke, MP for Middlesbrough South and East Cleveland, Conservative

Rosie Cooper, MP for West Lancashire, Labour

Ronnie Cowan, MP for Inverclyde, Scottish National Party

Angela Crawley, MP for Lanark and Hamilton East, Scottish National Party

Edward Davey, MP for Kingston and Surbiton, Liberal Democrat

Geraint Davies, MP for Swansea West, Labour Co-operative

Martyn Day, MP for Linlithgow and East Falkirk, Scottish National Party

Jonathan Djanogly, MP for Huntingdon, Conservative

Martin Docherty-Hughes, MP for West Dunbartonshire, Scottish National Party

Steve Double, MP for St Austell and Newquay, Conservative

Rosie Duffield, MP for Canterbury, Labour

Jonathan Edwards, MP for Carmarthen East and Dinefwr, Plaid Cymru

Charlie Elphicke, MP for Dover, Independent

Nigel Evans, MP for Ribble Valey, Conservative

Tim Farron, MP for Westmorland and Lonsdale, Liberal Democrat

Marion Fellows, MP for Motherwell and Wishaw, Scottish National Party

Frank Field, MP for Birkenhead, Independent

Mark Field, MP for the Cities of London and Westminster, Conservative

Caroline Flint, MP for Don Valley, Labour

George Freeman, MP for Mid Norfolk, Conservative

Patricia Gibson, MP for North Ayrshire and Arran, Scottish National Party

Roger Godsiff, MP for Birmingham Hall Green, Labour

Zac Goldsmith, MP for Richmond Park, Conservative

Bill Grant, MP for Ayr, Carrick and Cumnock, Conservative

Kate Green, MP Stretford and Urmston, Labour

John Grogan, MP for Keighley, Labour

Robert Halfon, MP for Harlow, Conservative

David Hanson, MP for Delyn, Labour

Harriet Harman, MP for Camberwell and Peckham, Labour

Trudie Harrison, MP for Copeland, Conservative

Helen Hayes, MP for Dulwich and West Norwood, Labour

James Heappey, MP for Wells, Conservative

Drew Hendry, MP for Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey, Scottish National Party

Wera Hobhouse, MP for Bath, Liberal Democrat

Kate Hoey, MP for Vauxhall, Labour

Kevin Hollinrake, MP for Thirsk and Malton, Conservative

Adam Holloway, MP for Gravesham, Conservative

Kelvin Hopkins, MP for Luton North, Independent

George Howarth, MP for Knowsley, Labour

Andrea Jenkyns, MP for Morley and Outwood, Conservative

Diana Johnson, MP for Kingston upon Hull North, Labour

Darren Jones, MP for Bristol North West, Labour

Graham Jones, MP for Hyndburn, Labour

Susan Elan Jones, MP for Clwyd South, Labour Co-operative

Stephen Kerr, MP for Stirling, Conservative

Kwasi Kwarteng, MP for Spelthorne, Conservative

Peter Kyle, MP for Hove, Labour

Ben Lake, MP for Ceredigion, Plaid Cymru

Norman Lamb, MP for North Norfolk, Liberal Democrat

Jeremy Lefroy, MP for Stafford, Conservative

Oliver Letwin, MP for West Dorset, Conservative

Stephen Lloyd, MP for Eastbourne, Liberal Democrat

Jonathan Lord, MP for Woking, Conservative

Tim Loughton, MP for East Worthing and Shoreham, Conservative

Caroline Lucas, MP for Brighton Pavilion, Green

Angus MacNeil, MP for Na h-Eileanan An Iar, Scottish National Party

Anne Main, MP for St Albans, Conservative

John Mann, MP for Bassetlaw, Labour

Sandy Martin, MP for Ipswich, Labour

Kerry McCarthy, MP for Bristol East, Labour

John McNally, MP Falkirk, Scottish National Party

Mark Menzies, MP Fylde, Conservative

Andrew Mitchell, MP Sutton Coldfield, Conservative

Layla Moran, MP for Oxford West and Abingdon, Liberal Democrat

Anne Marie Morris, MP for Newton Abbot, Conservative

Grahame Morris, MP for Easington, Labour

Brendan O’Hara, MP for Argyll and Bute, Scottish National Party

Neil Parish, MP for Tiverton and Honiton, Conservative

John Penrose, MP for Weston-super-Mare, Conservative

Rebecca Pow, MP for Taunton Deane, Conservative

Marie Rimmer, MP for St Helens South and Whiston, Labour

Douglas Ross, MP for Moray, Conservative

Lloyd Russell-Moyle, MP for Brighton Kemptown, Labour Co-operative

Antoinette Sandbach, MP for Eddisbury, Conservative

Liz Saville Roberts, MP for Dwyfor Meirionnydd, Plaid Cymru

Andrew Selous, MP for South West Bedfordshire, Conservative

Barry Sheerman, MP for Huddersfield, Labour Co-operative

Tommy Sheppard, MP for Edinburgh East, Scottish National Party

Gavin Shuker, MP for Luton South, Independent Group

Dennis Skinner, MP for Bolsover, Labour

Ruth Smeeth, MP for Stoke-on-Trent North, Labour

Angela Smith, MP for Penistone and Stocksbridge, Independent Group

Henry Smith, MP for Crawley, Conservative

Gareth Snell, MP for Stoke-on-Trent Central, Labour

Alex Sobel, MP for Leeds North West, Labour

Jamie Stone, MP for Caithness, Sutherland and Easter Ross, Liberal Democrat

Gary Streeter, MP for South West Devon, Conservative

Julian Sturdy, MP for York Outer, Conservative

Derek Thomas, MP for St Ives, Conservative

Martin Vickers, MP for Cleethorpes, Conservative

David Warburton, MP for Somerton and Frome, Conservative

Giles Watling, MP for Clacton, Conservative

Catherine West, MP for Hornsey and Wood Green, Labour

Matt Western, MP for Warwick and Leamington, Labour

Philippa Whitford, MP for Central Ayrshire, Scottish National Party

Sarah Wollaston, MP for Totnes, Independent

Daniel Zeichner, MP for Cambridge, Labour

leb-orgs

Power for People has built a broad coalition of supportive organisations from across the UK. If you haven’t already, we’d like you to come on board.

The following national organisations have signed up to support the Bill*:

The following national organisations have signed up to support the Bill*:


 

The following local organisations have signed up to support the Bill*:

Aberdeen Heat and Power

Anafon Hydro

Ashton Hayes Community Energy

Avalon Community Energy

Awel Aman Tawe

Awel Cooperative

Barcombe Energy

Basingstoke Energy Co-op

Bath and West Community Energy

Bishop Stortford Climate Group

Brampton and Beyond Energy

Brendon Energy

Brent Pure Energy

Brighton and Hove Energy Services Co-op

Bristol Energy Cooperative

Bristol Energy Network

Brixton Energy

Burnside Community Energy

Carbon Commentary

Carbon Neutral Aldbourne

Carmarthenshire Energy

CDA Herts

Chase Community Solar

Chester Community Energy

Christow Community Land Trust

Climate Friendly Bradfordon-Avon (CFB)

Co-operatives London

Community Energy Birmingham

Community Energy Cumbria

Community Energy Leighton Linslade

Community Energy London

Community Energy Pembrokeshire

Community Energy South

Community Power Cornwall

CREW Energy

Cuckmere Community Solar

Cwm Arian Renewable Energy

Derwent Hydroelectric Power

Dorset Community Energy

Egni Cooperative

En10ergy

Energise Sussex Coast

Energy Alton

Energy for London

Energy Garden

Exeter Community Energy

Fal Energy Partnership

Forest Row Energy

Fowey Renewable Energy Enterprise

Frome Renewable Energy Co-Op

Furzedown Low Carbon Zone

Gloucestershire Community Energy Co-op

Gower Power

Grand Union Community Energy

Grannell Community Energy

Greater Manchester Community Renewables

Green Energy Nayland

Gwent Energy

Harborough Energy

Harbury Energy Initiative

Helford Energy Society

Hertford Energy Now

Hockerton Housing Project

Illogan Green Ripple

Kirkbymoorside and District Energy Society

Lambeth Community Solar

Low Carbon Chilterns Co-operative

Meadow Blue Community Energy

Morecambe Bay Community Renewables

Mozes in the Meadows

Muswell Hill Sustainability Group

North Harris Trust

North Kensington Community Energy

North Uist Development Company

Nottingshire Community Energy

OVESCo

Partneriaeth Ogwen

Plymouth Energy Community

Power Up North London

RBKC Community Energy

Reading Hydro CBS

Repower Balcombe

Repowering London

Saddleworth Community Hydro

Salisbury Community Energy Limited

Saltford Environment Group

SE24

Sheffield Renewables

Soirbheas

Solesco Co-operative

Southern Staffordshire Community Energy

Southill Community Energy

Sustainable Brampton

Sustainable Charlbury

Sustainable Dorset

Teign Energy Communities

The Calthorpe Project

The Green Valleys Community Interest Company

Transition Bath

Transition Bro Gwaun

Transition Eynsham Area

Transition Town Kingston

TRESOC

Vauxhall Energy

Wadebridge Renewable Energy Network

Wedmore Community Power Co-operative

West Country Renewables

Westmill Solar Co-operative

Whitby Esk Energy Company

Wolverton Community Energy

Yealm Community Energy

Ynni Ogwen

Zero West

Aberdeen Community Energy

Aberdeen Heat and Power

Avalon Community Energy

Awesome Energy (Dalriada) Limited

Boat Of Garten Community Hall

Carloway Estate Trust

Coalburn Miners Welfare Charitable Society

Community Infosource

Dighty Connect

Dingwall Wind Co-op

East Dundee Environment Network

Fintry Development Trust

Fraserburgh Development Trust

Gigha Renewable Energy Limited

Glasgow Community Energy

Horshader Community Development Ltd

Islay Energy Community Benefit Society

Islay Energy Trust

Isle of Jura Development Trust

Lochaber Environmental Group

North Uist Development Company

Point and Sandwick Trust

Selkirk Regeneration Company

Sleat Community Trust

Sleat Renewables Limited

The Auchuindrain Trust

Tiree Community Development Trust

Tolsta Community Development Ltd

Uig Development Trust

Unst Partnership

Urras Oighreachd Ghabhsainn

Westray Development Trust

Westray Renewable Energy

Aberdeen Heat and Power

Anafon Hydro

Ashton Hayes Community Energy

Avalon Community Energy

Awel Aman Tawe

Awel Cooperative

Barcombe Energy

Basingstoke Energy Co-op

Bath and West Community Energy

Bishop Stortford Climate Group

Brampton and Beyond Energy

Brendon Energy

Brent Pure Energy

Brighton and Hove Energy Services Co-op

Bristol Energy Cooperative

Bristol Energy Network

Brixton Energy

Burnside Community Energy

Carbon Commentary

Carbon Neutral Aldbourne

Carmarthenshire Energy

CDA Herts

Chase Community Solar

Chester Community Energy

Christow Community Land Trust

Climate Friendly Bradfordon-Avon (CFB)

Co-operatives London

Community Energy Birmingham

Community Energy Cumbria

Community Energy Leighton Linslade

Community Energy London

Community Energy Pembrokeshire

Community Energy South

Community Power Cornwall

CREW Energy (Community Renewable Energy Wandsworth)

Cuckmere Community Solar

Cwm Arian Renewable Energy

Derwent Hydroelectric Power

Dorset Community Energy

Egni Cooperative

En10ergy

Energise Sussex Coast

Energy Alton

Energy for London

Energy Garden

Exeter Community Energy

Fal Energy Partnership

Forest Row Energy

Fowey Renewable Energy Enterprise

Frome Renewable Energy Co-Op

Furzedown Low Carbon Zone

Gloucestershire Community Energy Co-op

Gower Power

Grand Union Community Energy

Grannell Community Energy

Greater Manchester Community Renewables

Green Energy Nayland

Gwent Energy

Harborough Energy

Harbury Energy Initiative

Helford Energy Society

Hertford Energy Now

Hockerton Housing Project

Illogan Green Ripple

Kirkbymoorside and District Energy Society

Lambeth Community Solar

Low Carbon Chilterns Co-operative

Meadow Blue Community Energy

Morecambe Bay Community Renewables

Mozes in the Meadows

Muswell Hill Sustainability Group

North Harris Trust

North Kensington Community Energy

North Uist Development Company

Nottingshire Community Energy

OVESCo

Partneriaeth Ogwen

Plymouth Energy Community

Power Up North London

RBKC Community Energy

Reading Hydro CBS

Repower Balcombe

Repowering London

Saddleworth Community Hydro

Salisbury Community Energy Limited

Saltford Environment Group

SE24

Sheffield Renewables

Soirbheas

Solesco Co-operative

Southern Staffordshire Community Energy

Southill Community Energy

Sustainable Brampton

Sustainable Charlbury

Sustainable Dorset

Teign Energy Communities

The Calthorpe Project

The Green Valleys Community Interest Company

Transition Bath

Transition Bro Gwaun

Transition Eynsham Area

Transition Town Kingston

TRESOC

Vauxhall Energy

Wadebridge Renewable Energy Network

Wedmore Community Power co-operative

West Country Renewables

Westmill Solar Co-operative

Whitby Esk Energy Company

Wolverton Community Energy

Yealm Community Energy

Ynni Ogwen

Zero West

Aberdeen Community Energy

Aberdeen Heat and Power

Avalon Community Energy

Awesome Energy (Dalriada) Limited

Boat Of Garten Community Hall

Carloway Estate Trust

Coalburn Miners Welfare Charitable Society

Community Infosource

Dighty Connect

Dingwall Wind Co-op

East Dundee Environment Network

Fintry Development Trust

Fraserburgh Development Trust

Gigha Renewable Energy Limited

Glasgow Community Energy

Horshader Community Development Ltd

Islay Energy Community Benefit Society

Islay Energy Trust

Isle of Jura Development Trust

Lochaber Environmental Group

North Uist Development Company

Point and Sandwick Trust

Selkirk Regeneration Company

Sleat Community Trust

Sleat Renewables Limited

The Auchuindrain Trust

Tiree Community Development Trust

Tolsta Community Development Ltd

Uig Development Trust

Unst Partnership

Urras Oighreachd Ghabhsainn (Galson Estate Trust)

Westray Development Trust

Westray Renewable Energy

*These MPs and organisations support the Local Electricity Bill in principle and not necessarily its exact current wording. The wording of the Bill may change as our campaign for it progresses.

*These MPs and organisations support the Local Electricity Bill in principle and not necessarily its exact current wording. The wording of the Bill may change as our campaign for it progresses.

leb-orgs